غارهای علي صدر همدان و قوری قلعه پاوه و عکس هایی از غارهای جهان

غار علي صدر همدان: یکی از عجایب طبیعی جهان

 

در روستاي عليصدر از توابع شهرستان كبودراهنگ و75 كيلومتري شمال غربي شهرهمدان يكي از عجايب طبيعي جهان و نمونه نادري از غارهاي آبي قابل قايقراني به نام غار عليصدرواقع شده است كه به طول جغرافيايي 48درجه و 18دقيقه و عرض درجه و18دقيقه داراي ارتفاع 1900متر از سطح درياست.امكان دسترسي به غار عليصدر ازسه مسير فراهم است:

 

 

غار علی صدر

 

1-همدان لالجين به بيجار كه جديد الاحداث و مناسب تر است.

2-از تقاطع سه راهي پايگاه هوايي نوژه ( در جاده همدان به رزن)

3-از طريق همدان به صالح آباد.

غار عليصدر در ارتفاعات ساري قيه ( صخره زرد)‌به وجود آ مده است.در اين كوه دو غار ديگر به نامهاي سوباشي و سرآب وجود دارد كه ترتيب 11و 7 كيلومتربا غارعليصدر فاصله دارند به لحاظ گسترش زياد لايه هاي سنگ  آ هك متبلور در منطقه امكان ارتباط بين غارهاي مذكور با غار عليصدر وجود دارد.

تاريخ پيدايش :

زمين شناسان قدمت سنگ هاي اين كوه را به دوران دوم زمين شناسي يعني دوره ژوراسيك ( 190 تا 136 ميليون سال قبل ) نسبت مي دهند و شواهد به دست آمده از درون غار حاكي از آن است كه اين غار پناهگاه انسان هاي اوليه بوده است .

مردم روستاي عليصدر و روستاهاي اطراف از قديم الايام به وجود آن پي برده بودند واز آب آن بهره برداري مي كرده اند ولي هيچگاه كاربري گردشگري آن مطرح نبوده است تا اينكه در پنجم مهرماه 1342 گروهي 14 نفره از اعضاءهيئت كوهنوردي همدان غار عليصدر را مورد بازديد وكاوش قرار دادند.

اين عده توانستند با وسائل ابتدايي مانند چراغ دستي و تيوب لاستيك مقداري در درون غار پيشروي كنند بازديد اين گروه در روزنامه هاي محلي منعكس شد ودر سال 1346 با پخش خبر كشف يك غار شگفت انگيز و بي انتها در سطح رسانه هاي ملي سيل محققان كوهنوردان و علا قمندان اثر طبيعي به سوي آن سرازيز شد .

در سال 1352 كوهنوردان همداني دهانه ورودي غار  را به قطر 50 سانتيمتر تعريض نمودند واز سال 1354 استفاده عمومي از غار عليصدر آغاز شد در آن زمان اهالي روستا مسافران را با چراغ دستي قايق و پارو به ديدن قسمتهاي ابتدايي غار مي بردند .

غار علی صدر

 

چگونگي ايجاد:

– در نتيجه تركيب آب حاصل ازبارش قطرات باران با گاز دي اكسيد كربن موجود در هوا تشكيل اسيد كربنيك ضعيف ونفوذ آن در زمينهاي آ هكي و انجام واكنش شيميايي تركيبي نا پايدار به نام بي كربنات كلسيم به وجود آورده است چون اين ماده در آب محلول است در درون لايه هاي آهكي ضخيم فضاهاي خالي ريزي ايجاد كرده واين فضاهاي خالي ميليون ها سال گسترش پيدا كرده و به مورور به هم پيوسته اند وبه عبارتي ميليونهاسال قلم صانع جهان خلقت به حكاكي ونقش آ فريني اين شاهكار شگفت انگيز مشغول بوده است تا اين غار بسيار وسيع در دل زمين ايجاد شده است .

زيبايي هاي غار عليصدر :

– غار عليصدر از بسياري جهاد علي الخصوص به علت وجود گذرگاههاي ممتد آبي و درياچه هاي وسيع و قابل قايقراني كه در سرتا سر غار گسترده شده اند يك از زيبا ترين جلوهاي طبيعي ايران وجهان و پديده اي  منحصر به فرد در نوع خود ميباشد كه فقط در معدودي از غارهاي جهان مثل غار موليس در فرانسه و غارهاي شواليه وبوكان در استراليا چنين زيبائيهاي خيره كنندهاي وجود دارد آب درياچه غار بدون رنگ و بو ميباشد و مزه آن معمولي است وهيچگونه حيات جانوري در آن وجود ندارد درجه حرارت آن در طول سال ثابت ودر حدود 12 درجه سانتي گراد و به قدري زلال است كه تا عمق 10 متري با نور معمولي و چشم غير مسلح بخوبي قابل رويت است نتايج آزمايشهاي فيزيكو شيميائي بر رور آن نشان مي دهد كه در نقاط مختلف غار ثركيبات شيميائي آن نزديك به هم بوده وجزء آبهاي بي كربناته كلسيك سبك با  ph اسيديته نزديك به خنثي ميباشد وبدليل وجود املاح آهكي فراوان در آب غير قابل خوردن است از آنجا كه مازاد آب غار توسط رشته هاي مختلفي ( مثل چشمه شور ) به خارج غار هدايت مي شود لذا ? سطح آب در طي فصول و سالهاي مختلف به استثنا ء مواقع كم آ بي يك نواخت است ولي در مواقع كم آبي داراي نواساناتي بوده كه آثار آن برروي ديواره غار به خوبي مشهود است.

غار علی صدر

 

آب غار در قسمتهاي مختلف آن از صفر تا 14 متر در نوسان است آب درياچه غار از چشمه هاي زير زميني ريزش مداوم آب از ديوار وسقف غار تامين ميشود كه منشا آنها به طور كلي از محل ريزشهاي جوي است سقف غار كه در بعضي قسمتها تا حدود 10متر از سطح آب ارتفاع دارد پوشيده از كربنات كلسيم خالص ودر بعضي قسمتها مخلوط با عناصر ديگر است كه برسر راه جريان آب از خارج به داخل غار به وجود آمده اند اين روسوبات به صورمختلف استالا كتيت هايي ( چكنده ) را تشكيل داده اند ودر كف غار ودر جاهايي كه آب وجود ندارد استالاكميت هايي ( چكيده) با اشكال متنوع و جذاب به فور ديده ميشود منظره داخل غار بسيا ربديع و هواي آن يسبار پاك و لطيف بوده و عاري از هر گونه گرد وغبار والودگي ميكروبي است ودر تابستان خنك ودر زمستان گرم و مطبوع است همچنين هواي داخل غار سبك بوده وحالت سكون مطلق دارد به طوري كه چنانچه شمعي در آنجا روشن كنند هيچ  گونه حركتي در شعله شمع ديده نمي شود.در برخي از معابر غار 10 الي11 كيلومتر پيشروي شده است ولي هنوز تمام كانلها و شبكه هاي ارتباطي غار كشف نشده اند در حال حاضر پس از طي مسير قابل قايقراني غار نوردي پياده در قسمت خشكي غار آغاز مي شود و گردشگران پس از طي مسافتي نسبتا طولاني مجددا با قايق ادامه مسير مي دهند تا كنون 14 كيلومتراز معابر غار كشف شده ولي تنها 4 كيلومتر از معابر كه با پرژكتور نور پردازي شده اند مورد بازديد قرار مي گيرند در مجموع بازديد از محوطه وسيع قنديل بزرگ جزاير سوم و چهارم قايقراني غار نوردي و گذر از پيچ و خم گذرگاههاي آبي و دالانهايي با سقف بلورين به بيننده مي با وراند كه در اين اثر حقيقتا يكي از شاهكار هاي جهان آفرينش است و هيچ وصفي توان توصيف اين همه شكوه و زيبايي را ندارد.

تاسيسات رفاهي و تفريحي جنبي – در مجموعه سياحتي غار عليصدر براي بازديد كنندگان تسهيلاتي شامل :

1)يك باب مهمانسرا

2)ده دستگاه ويلاي چوبي يك و دو خوابه

3) شانزده  دستگاه سوئيت اقامتي

4)پنجاه دستگاه چادر صحرائي

رستوران ،بازارچه خريد مواد خوراكي و صنايع دستي نمازخانه ،سرويس بهداشتي توقفگاه اتومبيل وسايل بازي كودكان فضاي سبز و امكان كوهنوردي فراهم است .

غار قوری قلعه، پاوه

نام انگلیسی:  Ghori Ghaleh Cave   

نام فارسی :  غار قوری قلعه

موقعیت جغرافیایی

موقعیت

غار قوری قلعه در استان کرمانشاه در فاصله 87 کیلومتری شهر کرمانشاه، 25 کیلومتری پاوه قرار دارد. غار در دامنه رشته کوه شاهو و داخل کانیهای آهکی زایش یافته و ارتفاع دهانه آن از سطح دریا حدود 1200 متر است.

معرفی

قلعهای قدیمی به نام قوری قلعه بر فراز یکی از کوههای نزدیک غار قرار دارد. در گویش کردی «قوری» به معنای «گِل» است و قوری قلعه؛ یعنی قلعه ساخته شده از گل یا قلعه گلی. نام غار برگرفته از نام قلعه است.

ساختمان

طول گسل اصلی و شناخته شده غار حدود 3000 متر است که از طریق ترکها و روزنههای بسیاری به سطح شاهو مرتبط میشود، به علت وجود حوضه آبگیر وسیع و بارندگی حدود 400 میلی متر، آبهای حاصل از بارندگی و ذوب برف از راه روزنهها و شکافهای کارستی فوق به اعماق کوه شاهو فرو میروند و پس از تجمع در دهلیز و دالانهای اصلی با آبدهی متوسط از غار خارج میشوند.

به علت وجود آب در کف غار و بالا بودن سطح ایستابی در گذشته، که اثر آن بر سراسر دیوارهای غار قابل مشاهده است، مقدار چکیدهها چندان نیست و چکیدهها در محلهایی که بالاتر و خارج از سطح ایستابی بودهاند تشکیل شدهاند. اما چکندههای فراوان در انواع گوناگن در سراسر غار به چشم میخورند.

ویژگی

در غار قوری قلعه چکندههایی منحصر به فرد شکل گوشتکوب در بالای حوضچههای ایستابی تشکیل شدهاند. نظیر این چکندهها در هیچ یک از غارهای شناخته شده ایران دیده نشده است. دلیل تشکیل این چکندهها، بالا و پایین رفتن بسیار تدریجی سطح آب در درازمدت و نیز، حالت اشباعی آب غار از کلسیم بیکربنات محلول و نیروی جاذبه مولکولی بوده، که طی هزاران سال پیش و زمان اوج غارسنگسازی رخ داده است.

غارسنگهای بلورین غار در حالت تشکیل کریستال در آب فوق اشباع از کلسیم بیکربنات و در سکونی سبی پدید آمدهاند. در حال حاضر غار از دو بخش تشکیل شده است؛ بخش نخست، که حدود 500 متر طول دارد، از دو تالار و دالانهای رابط بین آنها تشکیل شده و نورپردازی از زوایای مختلف آن را تبدیل به مکانی زیبا برای گردش گری کرده است و بخش دوم که با دری آهنی از بخش توریستی جدا شده است، به علت برخورداری از موانع طبیعی فقط میتواند مورد بازدید کوهنوردانی که وسایل لازم را به همراه دارند، قرار گیرد. ضمن آن که زیباترین پدیدههای غارسنگی در این بخش از غار قرار دارند و طول این بخش چند برابر طول بخش توریستی است.

:چند عکس از غار قوری قلعه پاوه

téléchargement

téléchargement (1)

در ادامه  عکس هایی از برخی غارهای  زیبای جهان دیدن فرمایید

با نگاهی عمیق به شگفتی و زیبایی این غارها می‌توان با خلقت پروردگار بیشتر آشنا شد.

غار یخی، ایسلند

معدن نایکا، مکزیک

غار یخی، روسیه

غار آبی، کرواسی

غارهای تمیمینا، برزیل

غار سان‌دونگ، ویتنام

غار جنولان، استرالیا

دورش کپرشکا، بلغارستان

غار جزیره کانگارو، استرالیا

 غار فریوآتو، مراکش

غار سنگ مرمر، شیلی

غار فینگال، اسکاتلند

غار گلوی شیطان، بلغارستان

غار پوستوژنا، اسلوونی

غار پرتو، مراکش

غار ایابکا، ایسلند

غارهای کوبجن، اسلوونی

غار ماهیگیری

غار آزویاس

سائووا دوپکا، بلغارستان

دروازه لونل، رومانی

غار دوتاشاپشترا، بلغارستان

غار کانگو

گودال سائوا، بلغارستان

غار دیروس، یونان – See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930926001446#sthash.0c4BDqyC.dpuf

One comment on “غارهای علي صدر همدان و قوری قلعه پاوه و عکس هایی از غارهای جهان

  1. I do trust all the ideas you have presented for your post.
    They are very convincing and will certainly work.
    Still, the posts are too brief for beginners. May just you please lengthen them a bit from subsequent time?
    Thanks for the post.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.