فواید میوه انبه

فواید میوه انبه

1

 

انبه جزو اولین میوه هایی است که در مناطق گرمسیری و استوایی مورد استفاده انسان قرار گرفته است. این روزها انبه به عنوان یک میوه با ارزش تغذیه ای فراوان مورد استفاده قرار گرفته و به عنوان منبع بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A),  ویتامین C  æ  پتاسیم  به حساب می آید.

100 گرم از این میوه دارای 57 کالری انرژی است.

کاهنده فشار خون

این میوه از منابع بسیار خوب پتاسیم به حساب می آید, طوری که مصرف آن به افراد مبتلا به  فشار خون بالا  توصیه می شود.

این میوه اندیس گلایسمی بالایی نیز دارد, یعنی وقتی مصرف شود,  قند خون به یکباره افزایش پیدا می کند æ موجب ترشح هورمون انسولین می شود. با ترشح این هورمون, قند به داخل سلول ها وارد شده و دوباره افت پیدا می کند. به همین دلیل فرد دوباره احساس گرسنگی می کند æ همین موضوع موجب زود به زود گرسنه شدن فرد æ  پرخوری  او می شود.

افراد دیابتی این میوه را باید با احتیاط مصرف کنند, زیرا نیاز به انسولین با خوردن این میوه افزایش پیدا می کند.

میوه ای برای کم خون ها

مشکل کم خونی در افرادی که از گوشت قرمز استفاده نمی کنند, بیشتر دیده می شود. به این افراد توصیه می شود تا از منابع گیاهی  آهن  بیشتر استفاده کنند. به علاوه در کنار مواد غذایی آهن دار گیاهی بهتر است از غذاهایی استفاده شود که جذب این آهن گیاهی را بالا می برند.

در این میان, انبه جزو میوه هایی است که می توان آن را به همراه منابع گیاهی آهن دار مورد استفاده قرار داد.

در هر 100 گرم از این میوه, 37 میلی گرم ویتامین C و 2000 میکروگرم بتاکاروتن وجود دارد که مطالعات نشان داده اند دریافت هم زمان این مواد مغذی با آهن, جذب روده ای این ماده معدنی را افزایش می دهد.

بتاکاروتن در روده با آهن یکی شده و از پیوند آن با ترکیباتی مثل فیتات ها که مانع جذب آهن می شوند, جلوگیری کرده و به این ترتیب برای کم خونی مفید است.

انبه علیه سرطان

مصرف مرتب این میوه از بروز  سرطان رحم  پیش گیری می کند, زیرا خاصیت  آنتی اکسیدانی  دارد.

این میوه به دلیل داشتن ویتامین C و بتاکاروتن, یک سیستم ایمنی بسیار قوی ایجاد می کند. به همین دلیل مصرف مرتب انبه در برنامه غذایی از بروز عفونت های ویروسی و رشد تومورهای بدخیم در بدن جلوگیری می کند.

دریافت مقادیر بالای بتاکاروتن موجب فعالیت هرچه بیشتر سلول های سیستم ایمنی می شود. به این دلیل متخصصان تغذیه, مصرف انبه را به گروه های سنی با سیستم ایمنی ضعیف تر مانند  سالمندانبچه ها  æ  زنان باردار  توصیه می کنند.

میوه انبه

طرز خرید انبه

وقتی می خواهید این میوه را بخرید, اول خوب به انبه ها نگاه کنید. توجه داشته باشید که پوست یکنواختی داشته باشند, البته ممکن است قسمت هایی روی این میوه وجود داشته باشند که به رنگ سبز تیره, زرد و قرمز در آمده است. به علاوه, هنگامی که آن را فشار می دهید, باید پوست این میوه نرم باشد. اگر لکه های سبز تیره روی این میوه باشد, یعنی این میوه به خوبی نرسیده است و می توان آن را در دمای اتاق قرار داد که با گذشت چند روز می رسد و به محض آن که کاملا رسید, می توان آن را به مدت دو هفته در یخچال نگهداری کرد.

در ضمن, برای تسریع در رسیدن این میوه می توانید آن ها را داخل پاکت کاغذی و در دمای اتاق قرار دهید که سرعت فرآیند رسیدن این میوه ها افزایش پیدا می کند.

مودی – روزنامه خراسان

* مطلب مرتبط:

One comment on “فواید میوه انبه

  1. اشرف سادات گفت:

    خوش بحال کسی که این میوه رو میخوره وای که جه خوشمزه استتتتتتتتتتتتتتتت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.